GLAS OCH KERAMIK / Mat- och kaffeserviser / Teservis 15464013
*
nr 1546 4013
Berit Ternell
(f. 1929), Sverige
Teservis, 28 delar, "Kosmos", Gefle, 1960/70-tal. Blank glasyr i blått och brunt
Berit Ternell, svensk keramiker född i Göteborg 1929.
Utrop:
1.500 kr
Såld:
1.000 kr
Sista tid för bud online:
måndag 5 juni 2023
kl 20:53:59
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
5/6 20:06:32
1
Vinnande bud
- Konstnär/Designer
- Läs mer...
Gefle Porslinsfabrik AB
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: berit ternell gefle svensk keramik svensk konst svensk konstnär svenska keramiker svenska konstnärer sverige tekopp tekoppar teservis
-
9158 Kaffe-/ teservis
40 delar, Japan, dekor av körsbärsblom och fågel, ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
27 maj kl 20:49
-
9315 Teservisdelar
11 delar, Ulla Procopé (1921-1968), Finland. Steng..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
27 maj kl 18:16
*
Berit Ternell
Berit Ternell, svensk keramiker född i Göteborg 1929.
nr 1546 4013
Berit Ternell
(f. 1929), Sverige
Teservis, 28 delar, "Kosmos", Gefle, 1960/70-tal. Blank glasyr i blått och brunt
Berit Ternell, svensk keramiker född i Göteborg 1929.
Utrop: | 1.500 kr |
---|---|
Såld: | 1.000 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 5 juni 2023 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
5/6 20:06:32 | 1 | Vinnande bud |
- Konstnär/Designer
- Läs mer...
Gefle Porslinsfabrik AB
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
Keramisk fabrik i Gävle grundad 1910 efter övertagandet av en äldre lerkärls och kakelfabrik som var i bruk redan vid början av 1800-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: berit ternell gefle svensk keramik svensk konst svensk konstnär svenska keramiker svenska konstnärer sverige tekopp tekoppar teservis
-
9158 Kaffe-/ teservis
40 delar, Japan, dekor av körsbärsblom och fågel, ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
27 maj kl 20:49 -
9315 Teservisdelar
11 delar, Ulla Procopé (1921-1968), Finland. Steng..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
27 maj kl 18:16